2026 წლის 23 მარტს, მახინჯაურის საზღვაო სკოლის მოსწავლეები და პროფესიული სტუდენტები, წყლის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ საგანმანათლებლო ღონისძიებას დაესწრნენ, რომელიც ძმები ნობელების სახელობის ბათუმის ტექნოლოგიურ მუზეუმში გაიმართა.
ღონისძიების ფარგლებში, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (ბსუ) ქიმიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მაია ვანიძემ, დამსწრეებს წარუდგინა საინფორმაციო ხასიათის პრეზენტაცია, რომელიც შეეხებოდა წყლის მნიშვნელობას, მისი რესურსების დაცვის აუცილებლობასა და თანამედროვე ეკოლოგიურ გამოწვევებს.
ღონისძიება ასევე მოიცავდა შემეცნებით აქტივობებსა და პრაქტიკულ ინტერაქტიულ სესიებს, რომლებიც მიზნად ისახავდა ახალგაზრდებში მეცნიერების პოპულარიზაციასა და გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებას.

On March 23, 2026, students and vocational learners of Makhinjauri Maritime School attended an educational event dedicated to World Water Day, held at the Batumi Technological Museum named after the Nobel Brothers.
Within the framework of the event, Maia Vanidze, Head of the Chemistry Department at Batumi Shota Rustaveli State University (BSU), delivered an informative presentation addressing the significance of water, the necessity of protecting its resources, and contemporary environmental challenges.
The event also included educational activities and practical interactive sessions aimed at promoting science among young people and raising environmental awareness.